Важно за зрелостниците

Важно за зрелостниците

Здравно осигуряване след завършване на средно образование

Уважаеми зрелостници,

След завършване на училище е важно да се запознаете със своите здравноосигурителни задължения.

Ако от 1 юли не започвате работа и не продължавате образованието си във висше учебно заведение, е важно сами да се погрижите за здравното си осигуряване.

Какво трябва да направите?

  1. Подайте в НАП Декларация образец №7.
  2. Направете първата си здравна вноска.
  3. Проверете здравноосигурителния си статус.
Важно: За просрочени вноски се начислява законова лихва. Повече от три неплатени здравноосигурителни вноски за последните 36 месеца могат да доведат до прекъсване на здравноосигурителните права.

Видео материал

Във Facebook има видеоматериал с допълнително обяснение по темата.

Гледайте видеото

Полезни връзки

Успех по новия ви път!