Важно за зрелостниците
13.05.2026 2026-05-13 12:33Важно за зрелостниците
Важно за зрелостниците
Здравно осигуряване след завършване на средно образование
Уважаеми зрелостници,
След завършване на училище е важно да се запознаете със своите здравноосигурителни задължения.
Ако от 1 юли не започвате работа и не продължавате образованието си във висше учебно заведение, е важно сами да се погрижите за здравното си осигуряване.
Какво трябва да направите?
- Подайте в НАП Декларация образец №7.
- Направете първата си здравна вноска.
- Проверете здравноосигурителния си статус.
Важно:
За просрочени вноски се начислява законова лихва. Повече от три неплатени
здравноосигурителни вноски за последните 36 месеца могат да доведат до
прекъсване на здравноосигурителните права.
Видео материал
Във Facebook има видеоматериал с допълнително обяснение по темата.
Полезни връзки
- Здравни вноски между училище и университета
- Подаване на Декларация образец №7
- Справка за дължими здравни вноски и лихви
- Проверка на здравноосигурителен статус
Успех по новия ви път!